Bogdan DUMITRACHE - Consilier editorial

Picture






1. Numele: BOGDAN





2. Prenumele: DUMITRACHE





3. Data si locul nasterii: 28 iunie 1971, Bucuresti





4. Cetatenia: romana





5. Studii universitare si postuniversitare:





- Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti (1990-1994);





- Institutul Franco-Roman de Drept al Afacerilor organizat sub egida Universitatii Paris I - Sorbonne si a Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti (1994-1995).






6. Pozitia actuala :





- executor judecatoresc, cu incepere din 30 ianuarie 2007;





- formator la Institutul National al Magistraturii, cu incepere de la 1 octombrie 2004 (materia drept civil) si formator titular al acelasi institut cu incepere de la 15 noiembrie 2006;





- avocat, cu incepere din 1994, membru al Baroului Bucuresti, in prezent fiind suspendat din exercitarea profesiei de avocat.






7. Functii anterioare:





- magistrat-asistent la Inalta Curte de Casatie si Justitie - Sectia Civila si de Proprietate Intelectuala, intre 6 martie 2006 si 1 octombrie 2006;





- asistent universitar (Catedra de Drept Privat a Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti) in perioada 1994-2006, la materia teoria generala a drepturilor reale si a obligatiilor;





- redactor-sef al revistei "Pandectele Romane", serie noua, in perioada 2001-2006.






8. Publicatii:





- "Regimul juridic al imobilelor preluate in mod abuziv. Legea nr. 10/2001, comentata si adnotata", Ed. Rosetti, Bucuresti, 2001 (in colaborare cu Flavius Baias si Marian Nicolae);





- studii si articole publicate in reviste privind antecontractul de vanzare-cumparare, exproprierea pentru cauza de utilitate publica, regimul ipotecii etc.;





- note si comentarii pe marginea unor hotarari judecatoresti.






9. Alte activitati:





- membru al Comisiei infiintate prin Ordinul din 24 martie 2006 al Ministrului Justitiei pentru elaborarea amendamentelor la Proiectul noului Cod civil roman, adoptat in 2004 de Senatul Romaniei;





- membru al Comisiei de pe langa Ministerul Justitiei pentru elaborarea noului Cod civil roman, intre 1998-2004;





- membru al Comisiei de pe langa Ministerul Justitiei pentru elaborarea legii privind garantiile reale mobiliare-1999.






9. Limbi straine cunoscute:





- engleza : bine





- franceza: bine